למה צריך הנחת סלב

בסוף זה פוליטיקה. תמיד. רק פוליטיקה. לא חייבים מפלגות בשביל לשחק את המשחק הזה, אבל כשחושבים על זה לעומק – גם כאן יש מפלגות, בריתות וקואליציות, ממש כמו במשחקי נתניהו-בנט-לפיד. למשל: מפלגת היחמורים נגד מפלגת הכלבים. הכלבים חברו לבני האדם, בעצם הם מפלגת לווין של בני האדם, לכן הצבאים הדורבנים והזירים חברו ליחמורים, לא רשמית – הם רק נהנים מהתנאים שהשיגו היחמורים במשא ומתן. משחק מסובך. פוליטיקה. אבל כמו בפוליטיקה, צריך לדעת את ההיסטוריה בשביל להבין את ההווה.

יחמורים בגן החיות התנ"כי

יחמורים בגן החיות התנ"כי

פעם, לפני הרבה שנים, חי היחמור הפרסי באזור המשתרע מאיראן ועד הנגב אצלנו. לאט לאט הלכה והדלדלה אוכלוסיית החיה האצילה הזאת עד שלפני כמאה שנה חשבו שפסו היחמורים מן העולם. נכחדו לחלוטין. ב- 1956 התגלה עדר של כ- 20 יחמורים באיראן, ומאז מנסים לשמר, להרבות ולשחרר לטבע את היחמורים במקומות שונים בעולם. לארץ הגיעו היחמורים במטוס האחרון שנמלט מאיראן רגע לפני שהחברים של חומייני לקחו שליטה. מאמצע שנות ה- 90 מחזירים את היחמורים לנחל כזיב בהצלחה מרובה – הפרויקט הזה נחשב לאחת ההצלחות הגדולות בעולם של השבת חיה לבית הגידול שלה. ב- 2005 הוחלט לנסות להשיב יחמורים גם לאזור הרי ירושלים, לשמורת נחל סורק. היחמורים לפרויקט זה מגיעים מגרעין הרביה שנמצא בגן החיות התנ"כי בירושלים.

בתשע השנים האחרונות שוחררו לנחל סורק יותר מ- 90 יחמורים. פחות מ- 20 מהם שרדו בטבע. זו בוודאי לא הצלחה. יתרה מזאת. לפני שנתיים הופסק שחרור היחמורים לחלוטין. להקות של כלבים טרפו ותקפו יחמורים. אנחנו מדמיינים רוטווילרים, כלבי זאב אימתניים או כלבי בר אכזריים, אבל מדובר בד"כ בכלבים שננטשו על ידי בעליהם והפכו פראים, או כמו שתיאר לי זאת שמוליק ידוב, הזאולוג הראשי של גן החיות שהיה עד למספר תקיפות: "היו שם גולדנים, לברדורים, אפילו כמה פודלים חביבים למראה, חלקם עדיין עם קולרים. מנהיג הכנופיה היה לברדור שחור ויפה. בנסיבות אחרות הייתי שמח שהיה לי כלב כזה". הכלבים לא אשמים, הבעלים שלהם כן, אבל הכלבים הפרו את האיזון בטבע, ולכן הוחלט להפסיק לשחרר יחמורים. לאנשי גן החיות התנ"כי לא הייתה כוונה להפוך למפעל הזנה לכלבי פרא, על אחת כמה וכמה שהמזון המדובר הוא חיות עדינות ורגישות שהם מטפלים ומטפחים בעמל רב. כל כך בעמל, שהעדר בגן גדל ל- 82 פריטים – העדר הגדול ביותר בעולם בשבי. מה עושים? משחררים לטבע! אבל הכלבים….

לפני חודשיים חתם גלעד ארדן, השר להגנת הסביבה, על תקנה המתירה לפקחי רשות הטבע והגנים לירות בכלבים משוטטים בשטח השמורה. הנה הפוליטיקה, ולא בגלל ארדן, בין ארגוני זכויות בע"ח לגן החיות ורשות שמורות הטבע, או אם תרצו – בין הכלבים ליחמורים. מדוע שווים חיי יחמור יותר מחיי כלב? אף אחד מהפקחים לא שש לבצע את המשימה, וכולם אומרים שיעשו זאת רק באין ברירה. ואולי צריך פשוט להפסיק לשחרר יחמורים באזור ירושלים, להפנים שהפרויקט נכשל וזהו. לא רק הכלבים גובים קורבנות מהיחמורים – גם הרכבת שנתיבה עובר באמצע הוואדי (גם כן שמורת טבע…) ודרסה מספר יחמורים והציידים – בשורה התחתונה האדם הוא האויב מספר אחת של היחמורים.

פחות מ- 20 מתוך תשעים. עם המספר הזה אי אפשר להתווכח. "אם מסתכלים על מספר היחמורים" אומר שמוליק, "הפרויקט הוא כשלון. אם מסתכלים על התמונה הכוללת – מדובר בהצלחה, ופוטנציאל להצלחה עוד יותר גדולה". מהי ההצלחה? על היחמורים ששוחררו שומרים פקחים, מסיירים ומגינים. לציידים קשה להגיע, והמטיילים מודעים יותר לחשיבות השמירה על הטבע ולא הורסים את הנוף, לא משתוללים עם טרקטרונים ולא מעלים מדורות. אף אחד לא מעז לבנות בתים במקום – הרי יש שם יחמורים שבעמל רב מנסים להשיב לטבע, לחדש ימיהם כקדם כבתקופת המקרא, ולכן – באזור השמורה רואים יותר צבאים, תנים, שועלים, דרבנים ואפילו חזירים (שמאד נדירים באזור ירושלים) נצפו. כלומר – בזכות השמירה על היחמור, האזור כולו פורח ובית הגידול כולו מתעורר לחיים.

מחפש יחמורים עם שמוליק ידובצילום: דני לוי

מחפש יחמורים עם שמוליק ידוב
צילום: דני לוי

מה יש בו ביחמור? למה בשבילו מתגייסים כולם? למה המטייל, הפקח איש הועדה לתכנון ערים – כולם מתגייסים להגנתו. פוליטיקה כמובן, פוליטיקה של הטבע מהולה בפסיכולוגיה בגרוש (אבל נכונה). צריך להיות פריק טבע אמיתי, ירוק בנשמה על גבול הפנאט, כדי להתגייס לשמירה על עכביש מיוחד, פרח שפורח רק על מדרון מסוים או כל חרג'וק אחר שאיזה פרופסור באוניברסיטה החליט שהוא אנדמי, כלומר ייחודי לאזור ספציפי. אבל להגן על במבי? כן במבי. יונק יפיוף, עם קרנים שובות לב, ריסים ארוכים ונקודות לאורך הגוף (לא עכשיו כשהם עם פרוות חורף). על במבי כולם מוכנים לשמור. במילים אחרות, היחמור הוא בר רפאלי. סלב של הטבע, ובשביל הסלב הזה כולם מוכנים שהשכונה לא תיבנה, הטרקטורון לא יירד מהשביל, והפקח יעשה עוד שני סיורים והאזור כולו יהיה מוגן יותר. ובזכות הסלב, בזכות ההסבר שלכאורה הוא כל כך שטחי – אזור שלם, עשרות ומאות מינים של בעלי חיים וצמחים מרוויחים. סלב יש אולי אחד, הנחת סלב'ס לכולם. זו אולי הנחת הסלב המוצדקת ביותר, אם לא היחידה, בארץ.

לפני ארבעה שבועות הפרויקט חודש. שחררו שוב יחמורים לטבע. 6 יחמורות ענוגות שהתווספו אל המעטים שעדיין חיים בשמורה. המטרה היא לא רק לשמר את התודעה, את "הסלביות", אלא באמת לשקם אוכלוסיה שפעם חיה במקום וראוי שתשוב להסתובב בהרים, או כמו שאומר שמוליק בחיוך – "החלום שלי הוא שיתקשרו להתלונן שהיחמורים מטרידים, שיש כל הרבה שהם עושים בעיות….". התלוותי לשמוליק, גלעד ורושדי מגן החיות ולדקל איש רשות הטבע והגנים שיצאו לראות מה קורה בוואדי הקסום, ולנסות למצוא יחמורים (משימה כמעט בלתי אפשרית).

הכתבה תשודר ב"יומן" בשעה 20:00. עדיף לצפות ב- HD בערוץ 511.

תגובה אחת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s