הותקף בידי טווס

אלעד הותקף היום בידי טווס. זה משפט די מצחיק. זה הרבה פחות מצחיק כשמדובר בילד שלך בן השלוש שמסיים טיול תמים במיון של בית חולים.
"מורשת הקרב" פשוטה למדי. טיול של הגן לפינת חי במשק במושב. גם הגן במושב – הילדים הלכו ברגל ביום אביבי ונעים. בפינת החי הם הסתובבו בין החיות – ליטפו, האכילו, שיחקו. לפתע הטווס התנפל על אלעד, טופר אל ראש קטן וזהוב, ככה סתם, בלי כל סיבה נראית לעין (העין האנושית, יכול להיות שבעין הטווסית הסיבה ברורה מאד). אלעד התמלא דם מייד. פגיעות במצח מדממות מאד. מבט נוסף הראה שהפצע גם די עמוק. הגננת פינתה אותו למיון של בית החולים מאיר. בעלה הסיע אותם. בדרך התקשרו לנעמי, שכמובן עזבה הכול וטסה לשם (אגב, הוקל לה כששמעה שמדובר "רק" בטווס. היא הייתה הרבה יותר מודאגת מפתיחת הראש מנפילות, תחום שהקטן די מתמחה בו). הוא לא בכה הרבה, עד שראה את אמא. אז הוא התחיל. טבעי. זה הסתיים עם הדבקה די נרחבת, השנייה כבר במצח הקטן, זריקת אנטי-טטנוס פטור ממקלחת ויום חופשה מהפקולטה. עוד לא ברור לנו עד כמה הזאטוט יתחיל לפחד מחיות או מטווסים בפרט, אם בכלל. ימים יגידו.

הפצוע

הפצוע


לא הייתי מספר על כל זה אלמלא אירוע שולי לכאורה שקרה דווקא לי, לא לאלעד. באופן טבעי הייתי בקשר טלפוני כל היום עם נעמי ("לא, אין לך מה לבוא, אני פה" – צודקת), כך שהסביבה הקרובה שלי די הייתה מודעת לטרגדיה המשפחתית. בשלב מסוים, כשניצול הטווס ואמא שלו כבר היו בבית וסטטוס האירוע הפך מ"אסון בהתהוות" ל- "לא נעים"/"יכול היה להיות גרוע יותר", שאל אותי מישהו – "נו, אתם הולכים לתבוע?". כשהרמתי גבה הוא הוסיף – "את הגן? את פינת החי?"
איכס. (לא אמרתי לו, הייתי יותר מנומס, אבל אין מילה אחרת). פשוט איכס. מתי הפכנו כאלה? ממתי כל פיפס הוא עילה לתביעה. למה זה? הרצון להרוויח לעשות כסף, מכל דבר, למקסם רווחים? אולי דחף קמאי "לדפוק" את מי שלכאורה פגע בילד שלי, "להחזיר". אולי כי כל אדם שני ברחוב היום הוא עורך דין, ולכן גם הם צריכים פרנסה וגם ה"שפה" הפכה משפטית יותר. ואולי זה בכלל אהרון ברק. הוא אמנם לא שלח את הטווס, לפחות למיטב ידיעתי, אבל "הכול שפיט" שלו מתורגם על ידי העם ל"בוא ננסה לעשות כסף בבית משפט מכל דבר". אבל ברק לא סתם אמר שהכול שפיט, הוא נכנס לוואקום שיצרה המדינה, שאוזלת היד שלה בשירות הציבורי גורמת לאזרח לחפש סעד בבתי משפט, ואם רגילים כבר לבקש סעד מבתי משפט, אז רצים לשופט על כל דבר. ואולי בכלל, אנחנו פשוט רואים יותר מדי, אבל הרבה יותר מדי, סדרות אמריקניות?
לא, אנחנו לא הולכים לתבוע, אם זה לא היה ברור עד עכשיו, גם אם לכאורת אלף אלפי לכאורות יש לנו קמצוץ של עילה משפטית לתביעה (אין לי מושג. אני מהשניים שלא עורכי דין). הגן הוא גן נהדר עם גננות מקסימות ואיכפתיות. ראו עליהן שכואב להן שכואב לאלעד. ניכר היה שלא נעים להן שאלעד נפגע שכשהיה נתון להשגחתן (ואני בטוח ששאלת ה"תביעה" עברה במוחן). ואם נתבע? נרוויח כמה? אלף, אלפיים, עשרת אלפים שקלים? אולי אם נוסיף סעיף של חרדה, עם אופציה לפחד מבעלי נוצות ותת סעיף לגבי נוצות צבעוניות אז המספר יוכפל. נו, אבל מה נפסיד – הלקח בגן, וסביר להניח בגנים נוספים באזור, יילמד במהירות, ולא יוציאו לטיולים כל שני וחמישי כמו היום, והילדים לא ילטפו חיות ולא יקטפו פרחים ולא ירוצו ולא ישתוללו כי הכול יהיה בחזקת "חס וחלילה שלא ייקרה". יופי של רווח. ופינת החי – תיסגר? ילדים יורשו רק להסתכל על תמונות של החיות? כבר דווחנו שהטווס הפושע נלקח להסגר, אבל אם בדקות הראשונות ייחלתי לו שיגדל להיות סטייק, עכשיו אני פשוט רוצה שלא יסתובב יותר בין ילדים, זה הכול.
כי יש פה משהו הרבה יותר גדול מאשר חישובי רווח או הפסד. רבים מאלו שצועקים "צדק חברתי" בטוחים שמדובר בגיוס חרדים בלבד, עוד כמה אלפי שקלים לסטודנטים או הורדה במחיר הדירה. זה חשוב ללא ספק, אבל לא רק. צריכה להיות סולידאריות פשוטה בין אנשים פשוטים. שכל עוד דברים נעשים בתום לב, בלי זדון, בלי כוונה רעה, בלי רשלנות פושעת, אזי לא צריך "לחפש" האחד את השני, לחשוב איך להרוס, לפגוע, כן – גם אם הבן שלך מסתובב עכשיו עם פלסתר גדול ועין נפוחה.
יש מי שיגידו שאני צדקני, יש מי שיגידו שאני פראייר. אני העדפתי להגיד תודה כנה לגננת על הטיפול המסור ועל השעות במיון עם הגמד. גם בחישובי רווח והפסד קרים, אני חושב שהרווחנו.
פעם ישראלי היה עוצר ברמזור ושואל "מוכר?". עכשיו ברמזור הוא מאיים לתבוע. בסוף כולנו נטבע.

תגובה אחת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s