ואז היא אמרה: "אנחנו לא אנשים"

"אנחנו לא אנשים" אמרה דולי. המילים הללו זעזעו אותי. "מה זאת אומרת – אתם לא אנשים?" שאלתי. "נו", ענתה, "בשבילנו לא עושים כלום". המשפט הזה הוא בעצם כל הסיפור.
הבית ברחוב מבצע סיני 20 שייך לחברת עמידר. הדירות קטנות מאד – חדר אחד מקלחון ומטבח זערורי. הדיירים בהתאם – זכאי הדיור הציבורי – עולים, קשישים, אנשים המתפרנסים ממשכורות מינימום או מקצבאות. דיירים שלא יכולים להרשות לעצמם לקרוא לשיפוצניק/אינסטלטור/חשמלאי אם יש תקלה בדירה, אבל גם לא אמורים לעשות כן – זו בדיוק הסיבה שהם זכאים לדיור ציבורי. זו תפקידה של חברת עמידר לדאוג להם.
התמונה במבצע סיני 20 שונה לחלוטין – תמונה של הזנחה והתעלמות. רשימת התקלות היא אינסופית – ביוב שמציף בתים, מי גשמים שחודרים לדירות וחלונות ודלתות פרוצים לרוח. הדינמיקה זהה ברוב המקרים – התושבים מתקשרים למוקד השירות של עמידר לדווח על תקלה. במוקד מבטיחים להם שיגיעו בקרוב, אבל איש לא מגיע. אם כבר מגיעים עושים עבודה חלקית בלבד שמשאירה את הדיירים סובלים – למשל – מתקנים תקלה בביוב, אבל משאירים את המקלחת ללא מרצפות ואוסרים על הדיירת לפתוח מים. מוצאים תקלה בצנרת, אבל שוברים קיר שלם במהלך העבודות ומשאירים אותו שבור, בלי לחשוב על הדיירת – אשה קשישה. במקרה אחר, לוקחים מידות אך מעולם לא באים לתקן ויש עוד הרבה דוגמאות. אין לאנשים הללו לאן לברוח. זו דירת חדר. אם נכנסת רוח, אז הרוח בכל פינה. אם חודרים מים, אז כל הדירה מוצפת.
הבניין כולו מרושת בסדקים. כמה פעמים בשנים האחרונות נפלו גושים של בלוקים ורק בנס לא פגעו באנשים וילדים שהיו למטה. באפריל 2012 הכריז מהנדס העיר בת ים על הבניין "מבנה מסוכן", אך דבר לא נעשה בנדון. האסון בדרך, הכתובת על הקיר, רק שהקיר מתפרק.

לא רק עמידר אחראית לגורל הדיירים אלא גם מדינת ישראל. בתי הדיור הציבורי הם ישנים ברובם, נבנו בשנות ה- 50 וה- 60 (כשלמדינה היה אכפת יותר מאזרחיה) וזקוקים לשיפוץ מתמיד. התקציב שעמידר מקבלת מהמדינה לשיפוץ דירות בשנה מצחיק – 770 שקל לשנה. כל מי שהזמין פעם בעל מקצוע הביתה יודע מה אפשר לעשות בסכום הזה. עמידר גם פנתה בעבר למשרד השיכון בבקשה לאשר תקציב שיפוצים למבנה במבצע סיני 20, אולם זה לא אושר עד שאנחנו פנינו אל מ. השיכון במהלך הכנת הכתבה.
לפני שבוע, אחרי הפניות שלנו לעמידר ומשרד השיכון החלו בעבודות בבניין.

תגובת עמידר: הנהלת עמידר מכירה היטב את מצוקתם של הדיירים המתגוררים בבניין. כבר לפני שנתיים הגיעו כ- 100 עובדים של עמידר, כולל המנכ"ל והדרג הבכיר ושיפצו את הבניין במו ידיהם. אולם לא היה די בכך ולכן בשנה שעברה הוגשה תכנית שיפוצים מפורטת למשרד הבינוי והשיכון, במטרה לפתור את הליקויים הקיימים במקום. לפני מספר שבועות, שוב הוגשה תכנית עדכנית ל- 2014 ובשבוע האחרון אושר התקציב על ידי משרד הבינוי והשיכון. בהתאם לאישור התקציבי שהתקבל, התחילה חברת עמידר בטיפול מקיף ויסודי על פי התכנית שהוכנה.
במקרה של גברת ולנטינה, הליך הטיפול הנדרש מונע אספקת מים לדירתה ולכן העברנו אותה לבית מלון סמוך למקום מגוריה, על מנת למנוע עבורה את אי הנוחות במהלך השיפוצים.
אנו פועלים בכל האמצעים על מנת לסייע לדיירים ומאמינים כי בחודש הקרוב יסתיימו כל השיפוצים בבניין.

תגובת משרד השיכון והבינוי: מהנדס משרד הבינוי והשיכון אישר את ביצוע השיפוץ במבנה המסוכן שברח' מבצע סיני 20 בבת ים בעלות של 128,000 ₪ ללא מע"מ לצורך הסרת צו 3 של עירית בת ים על המבנה בהתאם לחוות דעת הנדסית של חב' עמידר שהוגשה למשרדנו לפני מספר שבועות ובהתאם לחוות דעת נוספת של מרכז בכיר בניה בחטיבה הטכנית של מחוז מרכז במשרד הבינוי והשיכון.

תגובת עיריית בת ים: חובתה של עיריית בת ים על פי חוק, להתריע על בטיחות מבני מגורים בתחומה.
במסגרת זו, פנתה העירייה לבעלת הנכס חברת "עמידר" ולבעלי נכסים נוספים בבנין, תוך יידוע הדיירים, כי הבניין נחזה כמסוכן וכי יש לטפל בליקויים.
אנו תקווה כי חברת "עמידר" תפעל במהירות למען בטיחות הדיירים במקום.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s