ספרדי כפול

הרב עובדיה יוסף ישחק תפקיד במערכת הבחירות הקרובה, ולא צריך לתת לעובדה הפשוטה שהוא כבר לא בחיים להפריע. הרב הולך לככב בתשדירי התעמולה, להמליץ בחום על הפתק שחובה, יותר נכון מצווה, לשים בקלפי. השאלה של איזה פתק. שניים טוענים שהם, הם ממשיכי דרכו, יורשי האמת של הרב.
בבחירות האחרונות הצביעו כמעט מחצית מתושבי נתיבות לש"ס. כשמשוטטים בימים אלה בנתיבות ומדברים עם התושבים, ברור כי ש"ס ומפלגתו של אלי ישי גם יחד יתקשו לשחזר את ההישג, אבל מה שמפליא יותר הוא שלמצביעים הפוטנציאליים יש שני שיקולים מרכזיים איזה פתק לשלשל לקלפי- הרב והעדה, לא בהכרח בסדר הזה. מפליא אותי בכל פעם מחדש לראות עד כמה הנושא העדתי עדיין משחק תפקיד בישראל, ועד כמה נרחב עדיין הציות הכמעט עיוור לרבנים.
הציות לרבנים – כל עוד מר"ן היה בחיים, הפירמידה היתה ברורה. הוא בראש, ואין (כמעט) מי שמעז לערער. עכשיו המצב שונה. אפשר לקרוא תיגר. אפילו רבנים קטנים יותר, עם חצרות לא גדולות, לא ממהרים ליישר קו אלא מביעים דעה עצמאית. המחלוקות בין הרבנים הן לא רק על נושאים עקרוניים אלא גם קרבות אגו. אף אחד לא אומר זאת ברחוב, כולם עוטפים את אי ההסכמות במילים יפות, מזכירים כמה הם גדולים ושאסור לערער על החלטותיהם, אבל בין השורות מספרים על המציאות הפשוטה – אגו, כבוד, יוקרה. בתרגום לשפה הפוליטית – מר"ן איננו, לא חובה להצביע ש"ס. אם איזה רב מקהילה מסוימת הסתכסך עם דרעי או לחילופין לא קיבל את התקציבים שדרש מאלי ישי כשהיה שר פנים, אומרים לחסידים לא להצביע להם. פשוט.
הסיבה השניה מהותית יותר. חלק ניכר ממועצת חכמי התורה אימצו את את היחס של החרדים האשכנזים למדינה – כלומר הסכמה לקיומה בדיעבד, כמעט בלית ברירה, בעוד שאחרים, רואים בהקמת המדינה מימוש חזון, או כמו שאמר לי אחד החסידים – "כשסבא וסבתא שלי באו לארץ הם נישקו את האדמה. לא נעים להגיד, אבל הם ראו בבן גוריון כמעט משיח". רבני הקבוצה הזאת כועסים על הראשונים גם על ההתעלמות מהמדינה וגם על הגישה ה"אשכנזית/חרדית".
העדתיות – את זה שרק אצל החרדים משנה באמת אם מישהו ספרדי או אשכנזי כבר הפנמתי. הלא כל הסיפור של ש"ס הוא הקיפוח והגאווה הספרדית, והם עשו מזה הון פוליטי והון פיננסי לאורך השנים. הנקודה היא, שגם עכשיו, אחרי פיצול ש"ס, כשהחרדים האשכנזים כלל לא בתמונה, עדיין הסוגיה העדתית משחקת תפקיד מרכזי. התוניסאים מצביעים לאלי ישי, המרוקאים לדרעי. כשהסברתי את זה ליריב, שערך איתי את הכתבה, הוא לא האמין, ואמר – אחר כך זה יהיה עיר נגד עיר בתוך אותה מדינה, ובסוף זה יגמר באיזה ועד בית נגד ועד הבית השני….. ואגב – לא מדויק שהאשכנזים לא בתמונה. יש חרדים ספרדים שמאסו בהתנהלות של ישי ודרעי ובמריבותיהם הבלתי פוסקות, אך עדיין רוצים לתת את קולם למפלגה חרדית. מה הפתרון? אגודת ישראל. בקיצור – המפלגה החרדית האשכנזית, שש"ס הוקמה במידה רבה כדי להוות אלטרנטיבה לה, היא זאת שמרוויחה מהבלגן. שמייח!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s