הפרחים לליברמן

בציבור היהודי לא סופרים את המפלגה הערבית המאוחדת. מדי פעם מקדישים לה איזו חצי דקה בחדשות, גם זה לא תמיד. האקסיומה טוענת שערבים זה לא רייטינג. גם לא מודדים אותם באחוזים שהזכייניות אוהבות להראות לציבור, אבל זה כבר סיפור אחר. בינתיים למפלגה הערבית המאוחדת יש את הפוטנציאל להפוך להפתעה של הבחירות. יותר מחמישה עשר מנדטים. אם אחוז ההצבעה אצל הערבים יהיה גבוה ואצל היהודים נמוך, אפילו יותר. בימים אלה, כשקולות נודדים בין מפלגות כמו שחיילים בגולני מחליפים גרביים – אחד עם השני (מבנט לליכוד וממרת למחנה הציוני…) זו תוצאה שיכולה לשנות את המאזן בין הגושים. 3-6 מנדטים שלא היו כאן קודם, אולי השלישית בגודלה בכנסת. אלא שכמו כל דבר בחיים, בוודאי בפוליטיקה, זה לא פשוט כל כך.

ברור שאחוזי ההצבעה יהיו המפתח להצבעה. אלא שמאז בחירות 96, יש ירידה מתמדת בהגעה של ערבים לקלפי, מקרוב ל- 80% לקצת יותר מ 50%. גם עכשיו, פגשנו הרבה שמצהירים שלא ילכו לקלפי, ואם ילכו – לא בהכרח יצביעו למפלגה המאוחדת. גם כי חברי הכנסת הערבים נתפסים כמי שפועלים יותר למען הפלסטינים בשטחים ופחות למען הקהל שבוחר אותם, ובעיקר – כי ברור שזו מפלגה שהולכת מראש לאופוזיציה, שחבריה לא יהיו בתפקידים ביצועיים בממשלה ולא יוכלו להשפיע במיישרין על איכות החיים של הערבים בישראל ולפתור להם בעיות. בעיני – עוד עדות לרצון של ערביי ישראל להשתלב – הם רוצים לראות את הנציגים שלהם בממשלה, בעוד הנציגים חוששים לעשות כן. יש גם את הפלג הקיצוני של התנועה האסלאמית ותנועת "בני הכפר" (שמאל) שככל הנראה יחרימו את הבחירות – כך שהמפלגה הערבית תצטרך לעבוד קשה כדי לשכנע את הציבור שלה לשים את הפתק בקלפי.

בינתיים – זה לא כל כך הולך. הם איבדו את המומנטום. הייתה תנופה שנבעה מעצם האיחוד ששנים ארוכות רבים הטיפו לו, אבל בימים האחרונים העסק נעצר. תקוע. גם בגלל הסיבות שהזכרתי למעלה, גם בגלל שאין כמעט קמפיין. חודש לפני, ולא מרגישים כלל את הבחירות ברחוב. אולי כי קשה לגבש קמפיין כשהמפלגה מורכבת מקומוניסטים ואסלמיסטיים. גם התקשורת הערבית נגד הרשימה המאוחדת. את הסיבה הדי הזויה – אפשר לראות בכתבה. אבל לא לדאוג. יש מי שעושה בשביל הרשימה המאוחדת את העבודה.

כששם שהאיחוד הוא תולדה של העלאת אחוז החסימה, שליברמן וחבריו התעקשו עליו גם כדי לפגוע במפלגות הערביות, גם עכשיו הימין הישראלי ממשיך לעזור לערבים. הניסיון להדיח את זועבי, האמירות של בנט על גנבי מכוניות (ולא משנה מה הוא אומר – כולם חוץ ממנו הבינו שהוא מתכוון לערבים) הקמפיין של ליברמן שמדבר על אום אל-פחם לפלסטין כל אלו מדרבנים את הערבים להצביע. מאד מדרבנים. אמר לי ג'עפר פרח, מנכ"ל מוסאוא, שהיהודים לא מבינים כמה הערבים מרגישים מאוימים אחרי הקיץ האחרון – צוק איתן שאזרחים ערבים הוכו במהלכו, חטיפת הנער, ירי השוטרים בכמה תקריות – כל אלו יצרו תחושה של חוסר ביטחון אצל הערבים. מוזר לנו, היהודים, לשמוע על חוסר ביטחון של ערבים, אבל זו המציאות, והמציאות הזאת, מקווים במפלגה הערבית, תביא את המצביעים יותר מבעבר.

ויש עוד גורם מדרבן – העובדה ש"ישראל ביתנו" והמפלגה של אלי ישי מגרדות את אחוז החסימה בחלק מהסקרים, נותנת הרבה מוטיבציה לערבים להצביע. הם מאד ישמחו לראות את ליברמן מחוץ לכנסת, בגלל החוק שהוא דחף כדי להפיל אותם. וגם אם ייכנס לכנסת, והם יקבלו 15 מנדטים ומעלה – זר הפרחים כבר מובטח, אולי גם התואר יקיר המגזר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s