יום ה"אחדות"

שלשום אחה"צ קיבלנו את המכתב הבא ממנהלת בית הספר של סתו (כיתה ז'):


חברי קהילת "דרור" יקרים,

מחר, במסגרת אירועי "יום האחדות", יתארחו בבית-הספר תלמידים מישיבת "מקור חיים", הישיבה בה למדו אייל, נפתלי וגיל-עד הנערים שנחטפו ונרצחו בשנה שעברה, ותלמידות אולפנה "כפר פינס" ו"להבה", למפגש של שיח בין שונים. השיח יתנהל בהפרדה בין מעגלי בנים ובנות, על-פי בקשת אורחינו.

כמו כן, מאחר ושירת נשים אינה מותרת בציבור לפי השקפת האורחים, אף תלמיד – לא בן ולא בת – לא ישיר בפני הקהל במהלך האירוע.

לאחר התלבטויות מרובות החלטנו לאפשר את קיומו של אירוע חשוב זה במתכונתו זו, על מנת לקיים דיאלוג בין שונים בצורה מכבדת. זאת, כחלק מתפישת עולמנו החינוכית המבקשת להעמיד את השיח במרכז הוויתנו, ומתוך רצון כן להניח את היסודות לפריצת המחסומים המפרידים בין גווניה השונים של החברה.

מיותר לציין, כי ערך השוויון הינו ערך יסוד בתפישת עולמי, ולעולם לא אאפשר קיומה של אפליה, מגדרית או אחרת, בקריה. במתח שבין התעקשות על עולמנו התרבותי ללא שותפים לשיח, לבין נכונות להציג את תפישת עולמנו לחלקים אחרים של החברה, בחרתי, במקרה הזה, באופציה השנייה.

כולי תקווה שהמפגש והשיח יהיו משמעותיים לכולנו.

אריאלה בן ארי

מנהלת קרית חינוך "דרור"


חשבנו, שקלנו, ואחרי מחשבה והתלבטות – זה המכתב ששלחנו בתשובה:

אריאלה שלום רב
התלבטנו רבות אם לכתוב את הדברים הבאים, אבל החלטנו שחשוב שיאמרו:
מקומם מאד שדווקא ביום ה"אחדות", יש התבטלות מוחלטת של הצד החילוני בפני הדתי. לצערי, זו הנורמה שהפכה למקובלת במחוזותינו – העקרונות שלנו הם רק המלצה, שלהם – ציווי מדאורייתא ולכן חובה להתכופף.
תמוה שהאורח מכתיב את קבלת האורחים, ועוד בשם האחדות. זה בסדר ואף רצוי לכבד ולהתחשב. הפתרון שמצאת בעניין שירת נשים, אף שהוא מפריע במקצת, הוא בהחלט מכבד (אגב, האם נשים מדברות במהלך הטקס? האם את נואמת?). ראוי שכמארחים נתחשב באורחים, והכיבוד יהיה כשר, כדי לא לפגוע בהם, אבל לקבל את הדרישה למעגלים נפרדים??? למה?
עברו הימים שבהם "נפרד אך שווה". במציאות של היום ברור שההפרדה יש בה מן האפליה ופגיעה חמורה בעיקרון השוויון. עכשיו תארי לך שהבקשה הייתה להפריד בין אשכנזים לספרדים או בין שחורים ללבנים. הלא ברור שהתשובה הייתה שלילית. אז למה להסכים להפריד בין בנים ובנות? כי זה נעשה בשם הדת???? אנו יהודים לא פחות מהם, אם לא יותר, ואנו לא מפרידים בין בנים ובנות.
ואגב שוויון – הבת שלנו (כיתה ז') מתלוננת ובצדק מתחילת השנה על האפליה באכיפת קוד הלבוש (בעיקר – מכנסיים קצרים) בין בנים ובנות. אין עוררין שהלבוש בבית הספר צריך להיות מכובד ובהתאם לכללים, אך אנא – עשו שהכללים יהיו זהים לבנים ולבנות כאחד.
בברכה
נעמי ואיתי ורד

 

  1. פינגבק: יריקה בפנים בשם אלוהים | מאחורי המצלמה - איתי ורד

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s