ג'וינט על המרפסת

מתברר שיש עוד אפליה במדינת ישראל. לא האפליה בין אשכנזים למזרחיים, לא זו בין יהודים לערבים, גם לא בין חרדים לחילוניים. יש אפליה בין אלכוהול לקנאביס. האלכוהול גורם בעיות בכבד, האנגאובר (חמרמורת) והתמכרות קשה – ועדיין אומרים "יין ישמח לב אנוש" והמשקה חוקי לחלוטין. הקנאביס גורם לאותה תחושת "היי" אך עם פחות תופעות לוואי, ומופיע בפקודת הסמים המסוכנים.
עד כמה תופעת הקנאביס נפוצה אפשר היה לראות כשערכתי את הכתבה – לכל אדם שני סביבי היה מה להגיד – זה ניסה, ההוא משתמש, זה תומך (וכולם בדקו אם קיבלתי דוגמאות….). הטענה של כולם זהה – למה אפשר לשתות כוס יין אדום בערב, או לשבת עם בירה על הבר, ואסור לרבוץ בנחת על המרפסת בבית הפרטי ולעשן ג'וינט? במילים אחרות: קנאביס זה לא רק לסטלנים, זו צורת בילוי מקובלת.
הסקרים מדברים על כ- 10% מהאוכלוסייה שמשתמשים/השתמשו בקנאביס. בקרב סטודנטים וצעירים המספרים מגיעים לפעמים גם לאזור ה- 40%, ועדיין – היה מאד קשה למצוא אנשים שיסכימו להתראיין לכתבה. אנשים פוחדים. חוששים. טוענים לרדיפה מתמדת של המשטרה אחרי מה שמוגדר "משתמשי הקצה". אנשים ללא עבר פלילי שבגלל ג'וינט הופכים לעבריינים. יש פער עצום בין ההצהרות הליברליות שנשמעות בכנסת ובצבא או מפי מפכ"ל המשטרה, לבין המציאות בשטח, במיוחד בשטח שהוא לא תל אביב.
canabis
המפגש עם ש' היה מרתק. הוא בונה בבית חממה. כבר פעם שביעית שהוא עושה את זה. הידע מהאינטרנט ומספרים, העלות כ- 15 אלף שקל!!!. היעוד בעיקר לצריכה עצמית שלו ושל המשפחה/חברים, אבל גם קצת מוכר כדי לכסות עלויות. האיש מומחה – מערכות אוורור, השקיה (הידרו), תאורה – שולט בדיוק כמה וואט צריך ובאיזו זווית למקם את השתילים. הטענה שחזרה ונשמעה גם מש' גם מאחרים – אם הקנאביס יהיה חוקי, המדינה תרוויח ממיסוי, אנשים מהשורה לא יצטרכו להיות במגע עם עבריינים כדי לרכוש את החומר, וגם ידעו טוב יותר מה הם מכניסים לגוף – לא יעבדו עליהם. ש' דווקא לא מתלהב מהחוק המוצע בכנסת – הוא טוען שיש אי הלימה בין האישור לגדל עציץ אחד בבית, לבין הכמות שמותר להחזיק. אדם שמבין ויודע לגדל קנאביס, הוא אומר, יכול להפיק הרבה יותר חומר מכל עציץ מהמוצע בחוק. ואז? יתפסו אותו עם עציץ אחד וכמות גדולה יותר מהמותר – ועדיין – הוא מייחל ליום שהחוק לא יגדיר 20 שנות מאסר (הרבה יותר מהרבה מעבירות האלימות) על החזקת כמות כמו שהוא מחזיק.
אסור לשכוח שלא הכל ורוד עם קנאביס. קודם כל מדובר בעישון (למרות שיש כאלו שצורכים בשיטות אחרות מעישון) – ונזקי העישון עמו, גם אם החומר פחות ממכר מניקוטין. עיקר הבעיה היא בקרב בני נוער – אצלם רמת ההתמכרות גבוהה יותר וההשפעות השליליות קשות יותר מאשר אצל מבוגרים. במיוחד העובדה שקנאביס משמש מקפצה לשימוש בחומרים קשים יותר ומסוכנים יותר בגילאים האלה. מצד שני, את חלק מאותם חומרים קשים יכולים הנערים לקנות בפיצוציות בלי הפרעה.
עד כמה אנחנו קרובים ללגליזציה של קנאביס? הצעת החוק שעומדת כרגע על הפרק מדברת על אי הפללה של משתמשי קצה, כל עוד השימוש מתבצע בבית, במתחם הפרטי ובכמויות קטנות. גם פוליטית, האווירה השתנתה – כבר לא מדובר רק בחברי כנסת מהשמאל + משה פייגלין שתומכים בנושא, (מה שיצר תחושה של רדיקליות, שלא לומר הזויה, סביב העניין), אלא גם חברי כנסת מהימין. עכשיו מחכים למוצא פיו של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, יו"ר אל-סם בעבר שאמר שהוא צריך ללמוד את הנושא, וח"כים שדיברו איתו טוענים שהוא יותר פתוח מאשר חשבו. (אני חושב שהוא יפתיע, ולו בשל רצונו כפוליטיקאי להיזכר כמי שעשה רפורמות). יש עוד הרבה שאלות – איך יתבצע החוק – אסור יהיה למכור אבל מותר להחזיק? איך יגיע חומר למשתמשים? קשיים לא חסרים, אבל נראה שבקדנציה הקרובה צפויים שינויים. אם הכנסת תשרוד את הקדנציה הקרובה – נו, זה כבר סיפור אחר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s