שורת המתנדבים

טירונות שבה לא אף חייל לא יורה אפילו כדור אחד, בעצם – אף חייל לא אוחז בנשק מלבד 3 שניות של תהילה בעת ההשבעה. מקבלים נשק ותנ"ך, מצדיעים למ"מ, מחזירים את הנשק מייד (נשארים עם התנ"ך, אבל על זה בהזדמנות אחרת). טירונות בלי מסעות, בלי מד"סים בלי תיזוזים, ועדיין – המוטיבציה של כל החיילים בה יותר גבוהה מזו של סיירת מטכ"ל.

1,032 חיילים התנדבו לצה"ל בשנה האחרונה. בני נוער שקיבלו פרופיל 21, ומכיוון שהתעקשו לשרת העלו להם את הפרופיל ל- 25. מדובר בהליך בירוקרטי, תחום שבצבא מצטיינים בו. יותר מדי. צה"ל, בשם השמירה על הבריאות מוציא לחלקם את הנשמה. בכמה מהמקרים התהליך ארוך, מאד, שלא לומר מדי, ולוקח יותר משנתיים, אבל החבר'ה האלה נחושים.

לזכות הצבא, במסגרת הליך המיון, הם מאותרים לתפקידים מראש, ומנסים להתאים לכל אחד את התפקיד המתאים לו ביותר. הם משובצים כמובן לתפקידים עורפיים, אבל במובן מסוים הם חיל חלוץ. מדגימים שאנשים נכים ובעלי מוגבלויות צריכים ויכולים להשתלב, לעשות ולהשפיע.

במשך שבוע שלם הייתי איתם. מיום הגיוס בבקו"ם ועד סיום הטירונות. אני מאמין שבעוד כמה שנים הם יסתכלו בחיוך על השבוע הזה – הטירונות המצחיקה ומעוררת ההערכה ביותר שבה הייתי. כל היום הם בכיתה, נכנסים ויוצאים מכיתות, דוחסים להם את כל מהות הצבא על רגל אחת. שיעורי נשק, אב"כ, משמעת צבאית, איך מצדיעים ומה הדרגות – הכול במהירות, בדחיסה. כל הזמן "מאיימים" עליהם שבסוף יש מבחן שחייבים לעבור, והם – טירונים – חוששים (המבחן בסוף כל כך קל שסבתא שלי הייתה עוברת אותו). בין לבין – צועקים עליהם, מאיימים, מנסים להתנהג כמו לטירונים, אבל קשה בשבוע ליצור את אווירת הטירונות, בוודאי כשחצי מהם נוסעים הביתה כל יום אחרי הצהריים, בוודאי שהסגל עצמו מלא הערכה למאמץ של הטירונים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s