צו סגירה

זו החלטה שהייתה באוויר כמה חודשים. סגירת הפנימיות הצבאיות. שורת הבוגרים של הפנימיות מרשימה. שני רמטכ"לים, עשרות אלופים, תתי אלופים, מפקדי אוגדות, חטיבות וטייסות – אפשר למצוא אותם בכל פינה בצה"ל. האנשים האלה, למודי המלחמות והקרבות, יצאו למאבק בהחלטה לסגור את בית הספר שלהם. זו גם הייתה הבעיה של המאבק. הם נאבקו ברוח ססמת הפנימיה – "בהשקט ובבטחה", בלי להפוך שולחנות, בלי התלהמות, בלי קרב אמיתי, כי מדובר באנשי צבא שהיו כל אחד עשרות שנים על מדים, מורגלים בהיררכיה ובפקודות. הם מביעים מחאה, אומרים בנימוס את דעתם שההחלטה מוטעית, אבל בסופו של דבר לא מסוגלים באמת להתנגד נמרצות להחלטה של הרמטכ"ל ושר הביטחון.

מדובר בחיסכון של 15 מיליון ש"ח. בוטנים במושגי תקציב הביטחון. במושגים כלכליים, זו שאלה של עלות-תועלת. הפנימיות "מייצרות" פחות ממאה בוגרים בשנה. לא בטוח שמצדיק את ההשקעה, במיוחד לאור העובדה שלצה"ל לא חסרים קצינים היום. ההפך, יש יותר מתנדבים לקצונה בכל התפקידים מכפי שצריך. בוגרי הפנימיות טוענים שהם קצינים "אחרים". איכותיים יותר, שהצבא לא יכול להרשות לעצמו לוותר עליהם. לפני שנתיים בדיוק נדרש הרמטכ"ל הקודם, בני גנץ, לבעיה. גם הוא הגיע לאותה מסקנה, שיש בעיה עם ה"תפוקה", עם העלות-תועלת, אלא שההכרעה שלו הייתה  הפוכה לחלוטין. הוא הורה להרחיב את הפנימיות, שייצרו עוד בוגרים. כך נוצר מחזה האבסורד שרואים בכתבה. השבוע הודיעו על סגירת הפנימיות, בעוד שבשטח סיימו לבנות מבנה חדש לחלוטין ושיפוץ השני נמשך. הרבה כסף כבר נשפך שם.

סגירת הפנימיות מעלה שתי שאלות יותר גדולות מאשר תכנית קיצוץ כזאת או אחרת. הראשונה – האם באמת הכל נמדד בכסף, על אחת כמה וכמה כשמדובר לא בהשקעה גבוה. האם אין מקום לראות מעבר לדולרים, לסעיפי התקציב, ולתכניות ההתייעלות, ולדבר על נושאים שכשה לכמת – מסורת, מורשת והיסטוריה. השאלה השנייה קשה לא פחות. כשהקימו את הפנימיות הצבאיות, צה"ל היה מרכז החברה הישראלית, שהייתה מגויסת ומיליטנטית באופיה. צבע העם, בעצם – צבא שיש לו עם. 62 שנים אחר כך צה"ל עדיין חשוב מאד, אבל החברה הישראלית השתנתה. השתחררה, התאזרחה. אולי לכן סגירת מוסד צבאי בעל עבר מפואר עוברת בשקט.

http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=1163425&sid=126

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s